Pon – Pią: 8.00 – 16.00

al. Roździeńskiego 188c/205
40-203 Katowice

Zadzwoń:

(32) 203 04 03

Wymagania BHP
/
Wymagania BHP
You Are Here:
/
Wymagania BHP

Wymagania BHP

CEL / ZADANIA

Celem niniejszego dokumentu jest określenie wymogów BHP, które muszą zostać spełnione podczas świadczenia usług. Niniejszy dokument musi zostać podpisany przez wykonawcę przed złożeniem zamówienia i rozpoczęciem prac umownych, a następnie stosowany w trakcie realizacji umowy.

ZAKRES ZASTOSOWANIA

Niniejszy dokument określa minimalne standardy, które należy stosować we wszystkich regionach.

Regiony są odpowiedzialne za dopilnowanie, żeby niniejsze wymogi oraz wszelkie dodatkowe wymogi regionalne dotyczące kontroli tych kluczowych wykonawców zostały prawidłowo wdrożone.

W przypadku, gdy jakakolwiek część niniejszego dokumentu jest sprzeczna z lub jest mniej restrykcyjny niż przepisy lokalne, obowiązują odpowiednie ustępy tych przepisów lokalnych.

DEFINICJE

Zamawiający – Zleceniodawca.

Wykonawca – Zakład Techniczno-Handlowo-Usługowy „TECHPOL” Bogusłąw Trepka.

Personel Wykonawcy – Pracownicy Wykonawcy, jego przedstawiciele oraz jego wykonawcy.

Umowa – zawarta pomiędzy Zamawiającym, a Wykonawcą.

Usługi – usługi określone w Umowie.

Lokalizacja – Miejsce wykonywania usług określonych w Umowie .

ROZDZIAŁ 1. Zarządzanie BHP

1.1. Ogólne wymogi BHP

Prace umowne należy zawsze przeprowadzać zgodnie z wymogami BHP. W przypadku, gdy którykolwiek z wymogów zawartych w niniejszym dokumencie jest mniej restrykcyjny niż prawo lokalne, stosuje się prawo lokalne. W przypadku, gdy spełnienie któregokolwiek z wymogów zawartych w niniejszym dokumencie spowodowałoby naruszenie prawa, wymóg ten nie ma zastosowania.

Wykonawca zobowiązany jest zapewnić, że personel Wykonawcy, personel jego Wykonawcy(ów) oraz goście na terenie Lokalizacji znają wymogi BHP oraz zawsze ich przestrzegają w trakcie wykonywania prac umownych lub podczas pobytu na terenie Lokalizacji, włączając w to także procedury postępowania w razie niebezpieczeństwa. Obowiązkiem Wykonawcy jest zawarcie wymogów Zamawiającego w zakresie BHP w umowie prawnej zawieranej ze swoimi wykonawcami.

Zamawiający zastrzega sobie prawo do sprawdzenia, czy Wykonawca oraz cały personel Wykonawcy przestrzega wymogów BHP.

Wykonawca weźmie udział w spotkaniu BHP organizowanym przez Zamawiającego, jeżeli ten takie zorganizuje, w celu poinformowania o kwestiach związanych z BHP i ich omówienia.

1.2.Ocena ryzyka, pozwolenie na pracę oraz określenia metod pracy

Wykonawca zapozna się z wewnętrznymi regulacjami Zamawiającego w zakresie ryzyka i będzie je przestrzegał przy wykonywaniu Usług.

Dla wszystkich czynności wysokiego ryzyka oraz nierutynowych czynności musi zostać otrzymane pozwolenie na pracę.

Żadne czynności nie mogą zostać wykonane bez zatwierdzenia, przez właściwy organ, powiązanej dokumentacji oceny ryzyka oraz określenia metody pracy. Odbiorca i wydawca pozwolenia muszą przeprowadzić kontrolę prac objętych pozwoleniem na pracę.

Zamawiający nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienia i dodatkowe koszty wynikające z nieterminowego złożenia jakiejkolwiek oceny ryzyka lub określenia metody pracy.

Wszelkie koszty przeprowadzenia oceny ryzyka i przygotowania określenia metod pracy ponosi Wykonawca. Jeżeli jakakolwiek ocena ryzyka lub określenie metody pracy nie są zgodne z wymogami BHP, Wykonawca niezwłocznie wprowadzi odpowiednie poprawki na żądanie i na swój koszt.

Przed rozpoczęciem pracy Wykonawca w wyczerpujący sposób wyjaśni wszystkie określenia metod pracy i/lub środki kontroli ryzyka swojemu personelowi, który będzie przeprowadzać dane prace umowne. Wszyscy tak poinformowani członkowie personelu Wykonawcy podpiszą „arkusz podpisów”, co stanowić będzie potwierdzenie, iż zrozumieli określenia metod pracy i/lub środki kontroli ryzyka. Udokumentowane potwierdzenia wszystkich ocen ryzyka oraz określeń metod pracy muszą być zawsze dostępne na terenie lokalizacji w celu umożliwienia przeprowadzenia ich weryfikacji i audytów przez Zamawiającego.

Dla wszystkich nierutynowych czynności wysokiego ryzyka należy uzyskać pozwolenie na pracę (PTW). Odbiorca pozwolenia i wydawca pozwolenia muszą przeprowadzić kontrolę prac objętych PTW, żeby zagwarantować, że wszystkie określone środki kontrolne zostały wdrożone przed wydaniem jakiegokolwiek pozwolenia.

Przed rozpoczęciem pracy wszyscy pracownicy wykonujące prace objęte PTW muszą otrzymać udokumentowany instruktaż na temat środków kontrolnych określonych w pozwoleniu.

1.3. Plan kontroli ryzyka Wykonawcy.

W terminie określonym w planie BHP Zamawiającego i przed rozpoczęciem prac umownych na terenie Lokalizacji Wykonawca przedłoży Zamawiającemu plan kontroli ryzyka w celu jego zweryfikowania i zatwierdzenia. Zamawiający może odrzucić plan kontroli ryzyka Wykonawcy, jeżeli uzna, że nie spełnia on wszystkich wymogów BHP. W takim przypadku Wykonawca wprowadzi odpowiednie poprawki i ponownie przekaże plan Zamawiającemu w celu jego ponownego zweryfikowania i zatwierdzenia. Wykonawca nie będzie upoważniony do rozpoczęcia żadnych czynności na terenie Lokalizacji, dopóki nie uzyska formalnego zatwierdzenia planu kontroli ryzyka Wykonawcy przez Zamawiającego.

Zamawiający nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienia i dodatkowe koszty wynikające z nieterminowego złożenia planu kontroli ryzyka Wykonawcy.

1.4. Bezpieczeństwo i identyfikacja.

Wykonawca przekaże imiona i nazwiska oraz inne niezbędne dane wszystkich członków personelu Wykonawcy, którzy będą pracować na terenie Lokalizacji, kiedy Zamawiający będzie tego wymagał w związku z bezpieczeństwem lokalizacji, w okresie określonym w planie BHP. W zakresie szkolenia wprowadzającego całego Personelu Wykonawcy należy zastosować procedurę dotyczącą szkolenia wprowadzającego stosowanego w danej Lokalizacji.

Zamawiający może odmówić wstępu na teren Lokalizacji jakiemukolwiek pracownikowi Wykonawcy w przypadku nieprzestrzegania wymogów BHP (np. osoby nie są w stanie uczestniczyć i, w stosownych przypadkach, zaliczyć szkolenia wprowadzającego w zakresie BHP stosowanego w danej Lokalizacji), a odmowa taka nie będzie stanowić podstawy do żadnych roszczeń ze strony Wykonawcy w związku z jakimikolwiek opóźnieniami lub poniesionymi kosztami.

Wszyscy członkowie Personelu Wykonawcy zobowiązani są do ciągłego noszenia systemu identyfikacji ze swoim nazwiskiem i nazwą firmy (np. identyfikatorów).

Wykonawca musi niezwłocznie informować Zamawiającego o wszelkich ewentualnych zagrożeniach dla zdrowia i bezpieczeństwa, o których dowiedział się na terenie Lokalizacji, włączając w to intruzów, podejrzane paczki, zagrożenie dla bezpieczeństwa osób, towarów lub mienia czy też zagrożenia wybuchem lub zanieczyszczeniem. Wykonawca będzie współpracował z pracownikami ochrony Lokalizacji w zakresie zgłaszania incydentów zagrażających bezpieczeństwu, zamykania bram, a także gości i pojazdów oraz w innych kwestiach, zgodnie z uzasadnionymi żądaniami. Wnoszenie broń palnej lub broni innego rodzaju na teren Lokalizacji jest zawsze zabronione.

Personel Wykonawcy mogą przebywać wyłącznie w obszarze, w którym świadczy Usługi.

Wykonawca jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo wszystkich urządzeń, materiałów, narzędzi i sprzętu wykorzystywanego w wykonywanych przez niego czynnościach, niezależnie od tego, czy są one własnością Wykonawcy lub czy zostały wynajęte przez niego lub na jego rzecz.

Zamawiający może zażądać przeprowadzenia kontroli pojazdów Wykonawcy (lub pojazdów, za które Wykonawca odpowiada), a jeżeli kierowca pojazdu odmówi poddania się kontroli, nie dostanie zgody na wjazd na teren Lokalizacji.

1.5. Siła robocza

Wykonawca zapewni kompetentny i odpowiedni Personel, który będzie świadczył Usługi. Członkowie personelu Wykonawcy dopuszczeni na teren Lokalizacji muszą zachowywać się w sposób uporządkowany i bezpieczny oraz zawsze przestrzegać wymogów BHP.

Bójki, wygłupy, pozostawanie pod wpływem alkoholu albo narkotyków lub ich posiadanie, kradzież oraz zachowania niemoralne lub niepożądane z innego powodu są niedozwolone i nie będą tolerowane na terenie Lokalizacji. Po powzięciu wiedzy o takim postępowaniu Zamawiający może niezwłocznie wydalić daną osobę z lokalizacji i powiadomić o tym  przedstawiciela Wykonawcy, a Wykonawca podejmie wszelkie stosowne środki.

Wykonawca zapewni kompetentną osobę do zarządzania wszystkimi kwestiami BHP w Lokalizacji w odniesieniu do Usług, zgodnie ze stosownymi przepisami prawa i postanowieniami Umowy.

Wykonawca zagwarantuje, że stan zdrowia personelu Wykonawcy świadczących Usługi pozwala na wykonanie zadań zgodnie z wymogami BHP.

Wykonawca i członkowie personelu Wykonawcy powinni posiadać wszelkie niezbędne uprawnienia zaświadczenia, które zgodnie z wymogami BHP wymagane są do przeprowadzenia Usług.

Wykonawca będzie prowadził ewidencję wszystkich szkoleń swojego Personelu oraz zaświadczeń potwierdzających jego kompetencje.

Wszyscy członkowie Personelu Wykonawcy pracujący na terenie Lokalizacji powinni wziąć udział w szkoleniu wprowadzającym/stanowiskowym w zakresie BHP stosowanym w danej Lokalizacji.

1.6 Kwestie socjalne, warunki sanitarne i pierwsza pomoc

Zamawiający zapewni zaplecze socjalne (w tym toalety, urządzenia sanitarne, szafki oraz, w razie potrzeby i w zależności od konfiguracji Lokalizacji: stołówka, pomieszczenia do wypoczynku itd.), wystarczające dla takiej liczby członków personelu Wykonawcy, jaka będzie obecna na terenie Lokalizacji. Korzystanie z zaplecza Zamawiającego bez uprzedniej zgody Zamawiającego jest niedopuszczalne.

Zamawiający dopilnuje, żeby dostępny był wspólny punkt pierwszej pomocy w celu ograniczonego udzielania pierwszej pomocy w przypadku drobnych obrażeń lub choroby, stwarzających bezpośrednie zagrożenie dla osoby znajdującej się w Lokalizacji. Wykonawca zapewni odpowiednią liczbę osób spośród personelu przeszkolonych w zakresie pierwszej pomocy, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w celu udzielenia natychmiastowej pierwszej pomocy osobom z personelu Wykonawcy. Należy pamiętać o zapewnieniu wystarczającej ochrony w zakresie pierwszej pomocy w przypadku prac wykonywanych poza normalnymi godzinami pracy.

1.7. Odzież robocza i środki ochrony indywidualnej.

Wykonawca dopilnuje na własny koszt, żeby każdy członek personelu Wykonawcy został wyposażony w odpowiednią odzież roboczą.

Zapewnienie środków ochrony indywidualnej, w rozumieniu kodeksu pracy, jest po stronie Zamawiającego.

Odzież robocza, obuwie robocze i środki ochrony indywidualnej  muszą być zawsze zgodne z polskimi normami oraz przepisami prawa.

1.8 Zero tolerancji dla odstępstw

Zamawiający stosuje politykę „zero tolerancji dla odstępstw” we wszystkich czynnościach wysokiego ryzyka, której zasady są następujące;

  • Odstępstwa od żadnego wymogu BHP nie mogą być tolerowane;
  • W przypadku odstępstw, które mogłyby spowodować poważny wypadek, dana czynność musi zostać natychmiast wstrzymana, należy przeprowadzić postępowanie wyjaśniające i zastosować środki naprawcze/zapobiegawcze;
  • Indywidualne środki dyscyplinarne mogą zostać zastosowane w przypadku stwierdzenia w toku postępowania wyjaśniającego, że naruszony został wymóg BHP, na podstawie „zasady trzech naruszeń” (ostrzeżenie ustne, ostrzeżenie pisemne i wydalenie z Lokalizacji). Umyślne naruszanie wymogów dotyczących czynności wysokiego ryzyka może wymagać bardziej zdecydowanych i szybszych środków dyscyplinarnych.

Wykonawca jest odpowiedzialny za stosowanie tych zasad w odniesieniu do Usług i musi posiadać system zapewniający, że jego personel je rozumie.

Zamawiający ma prawo zażądać od Wykonawcy usunięcia z Lokalizacji wszelkich osób i/lub urządzeń, materiałów, narzędzi lub sprzętu, które nie spełniają wymogów BHP.

1.9. Audyt i kontrola

Zamawiający zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia lub zlecenia przeprowadzenia przez osobę trzecią audytów i/lub kontroli, które uzna za niezbędne w okresie obowiązywania Umowy. Audyty te mogą być przeprowadzane na terenie Lokalizacji lub, jeśli będzie to konieczne, na terenie Zamawiającego lub Wykonawcy.

1.10 Raporty dotyczące BHP

Wykonawca niezwłocznie poinformuje Zamawiającego o wszelkich incydentach środowiskowych, urazach, chorobach, zdarzeniach potencjalnie wypadkowych, niebezpiecznych warunkach lub praktykach oraz wszelkich stratach lub szkodach na mieniu Zamawiającego, w tym o incydentach dotyczących personelu Wykonawcy.

Należy natychmiast przeprowadzić działania ograniczające skutki. Wstępny raport z postępowania wyjaśniającego z oceną przyczyny źródłowej powinien zostać przekazany Zamawiającemu w ciągu 1 dnia. Działania naprawcze i zapobiegawcze Wykonawca zobowiązany jest zgłosić Zamawiającemu w terminie 5 dni. Ten raport zostanie przygotowany na formularzu Zamawiającego, o ile Zamawiający nie ustali pisemnie inaczej.

Wykonawca lub przedstawiciel Wykonawcy pojawi się na terenie Lokalizacji w ciągu dwudziestu czterech godzin od wystąpienia jakiegokolwiek poważnego wypadku związanego z Usługami Wykonawcy, w celu przedstawienia Zamawiającemu niezbędnych czynności ograniczających skutki oraz zobowiązania się do przeprowadzenia działań naprawczych i zapobiegawczych, które mają zapobiec powtórzeniu się zdarzenia.

1.11 Procedury reagowania awaryjnego

Wykonawca dopilnuje, żeby cały jego personel znał procedury reagowania awaryjnego obowiązujące w danej Lokalizacji oraz ewakuacyjne punkty zbiorcze określone w planie BHP Zamawiającego.

Wykonawca udzieli pomocy w organizacji ogólnych planów awaryjnych w celu zapewnienia stosownej ewakuacji i sprawdzeniu obecności personelu Wykonawcy w przypadku ewakuacji.

Zamawiający pozostaje odpowiedzialny za dostępność odpowiedniej infrastruktury i urządzeń awaryjnych (wyjścia ewakuacyjne, oświetlenie ewakuacyjne, gaśnica, automatyczny defibrylator zewnętrzny… itp.).

ROZDZIAŁ 2 Szczególne wymogi BHP

2.1 Utrzymanie porządku

Wykonawca dopilnuje, aby jego obszar roboczy był czysty, uporządkowany i pozbawiony gruzu powstałego wskutek wykonywanych przez niego czynności. Obszary robocze muszą być sprzątane codziennie, a co tydzień przeprowadzane będzie pełne sprzątanie każdego obszaru.

Wszystkie odpady powinny być utylizowane zgodnie z ustaleniami pomiędzy Wykonawcą i Zamawiającym oraz postanowieniami planu BHP Zamawiającego.

Wszelki sprzęt, materiały i pojazdy powinny być przechowywane w uporządkowany sposób.

Dostęp do sprzętu awaryjnego, wyjść, telefonów, pryszniców bezpieczeństwa, stacji do przemywaniu oczu, gaśnic, ręcznych ostrzegaczy pożarowych, węży gaśniczych, itd. nie może być zablokowany lub w inny sposób utrudniony, ograniczony lub spowolniony.

Każdy Wykonawca będzie wykonywać prace umowne w sposób pozwalający na zminimalizowanie i kontrolowanie wytwarzania i rozprzestrzeniania się hałasu, pyłu i gruzu na sąsiadujące obszary.

2.2 Przestrzenie zamknięte

Wszystkie przestrzenie zamknięte należące do Wykonawcy muszą zostać zidentyfikowane i wyraźnie oznakowane przy każdym wejściu jako przestrzenie zamknięte, do których osoby nieupoważnione mają zakaz wstępu. Należy ustalić i stosować metodę uniemożliwienia wstępu obejmującą wszystkie przestrzenie zamknięte. Preferowane są fizyczne systemy uniemożliwiające wejście (na przykład blokady).

Przed rozpoczęciem pracy w zamkniętej przestrzeni Wykonawca musi uzyskać pozwolenie na pracę od właściwego organu.

Przez cały czas powinny być spełnione następujące wymogi:

  • Wyłącznie kompetentni i wyszkoleni pracownicy mogą brać udział w pracy w przestrzeni zamkniętej (minimalnym wymogiem jest zgodność z lokalnym prawem). W celu identyfikacji osoby znajdującej się wewnątrz przestrzeni zamkniętej w dowolnym momencie należy stosować dziennik wejść do przestrzeni zamkniętej (lub jego odpowiednik).
  • Należy przeprowadzić badania w ramach analizy powietrza, żeby ustalić, czy w przestrzeni zamkniętej nie występuje niedobór tlenu i/lub czy przestrzeń zamknięta nie zawiera substancji łatwopalnych, substancji toksycznych, tlenku węgla i/lub szkodliwych czynników fizycznych. Analizę powietrza należy przeprowadzić przed rozpoczęciem prac, w trakcie ich realizacji oraz po ich zakończeniu. Należy zapewnić odpowiednią wentylację;
  • Praca w przestrzeni zamkniętej bez osoby asekurującej jest surowo zabroniona. Wymagane są odpowiednie środki komunikacji, umożliwiające łatwą i jasną komunikację:
    • pomiędzy osobami przebywającymi wewnątrz przestrzeni zamkniętej,
    • pomiędzy osobami przebywającymi wewnątrz przestrzeni zamkniętej i poza nią,
    • żeby w nagłej sytuacji wezwać pomoc;
  • Muszą być dostępne odpowiednie środki na wypadek nagłej sytuacji. Musi być gotowy i dostępny uprzednio sprawdzony niezbędny sprzęt ratowniczy. Ustalenia te muszą być odpowiednie i wystarczające do ratowania osób w nagłych sytuacjach.

2.3 Materiały, maszyneria/maszyny, urządzenia i narzędzia

Zamawiający ma prawo zażądać od Wykonawcy usunięcia z terenu Lokalizacji wszelkich jego maszynerii/maszyn, narzędzi lub sprzętu, które uzna za niebezpieczne lub niezgodne z wymogami BHP. Obiekty nie będą mogły wrócić ani zostać sprowadzone z powrotem na teren Lokalizacji (w zależności od sytuacji) bez uprzedniej pisemnej zgody Zamawiającego.

Zamawiający nie ponosi odpowiedzialności za żadne opóźnienia i dodatkowe koszty wynikające z takich sytuacji.

Wykonawca musi dopilnować, żeby cała maszyneria oraz wszystkie urządzenia i narzędzia przewidziane do użytku w związku ze świadczeniem Usług były:

  • Zgodne z wymogami BHP, odpowiednie i bezpieczne w użytkowaniu, utrzymywane w bezpiecznym stanie i w razie potrzeby kontrolowane w celu zapewnienia, że tak pozostanie.
  • Używane wyłącznie przez osoby, które otrzymały odpowiednie informacje, instrukcje i szkolenia oraz, w razie potrzeby, pozwolenia. Kompetencje zostaną sprawdzone w formalny sposób przed przydzieleniem danej osoby przez Wykonawcę do wykonania jakichkolwiek prac na maszynie.
  • Zabezpieczone przed uzyskaniem dostępu do niebezpiecznych części maszyny poprzez dopilnowanie, że zabezpieczenia są na miejscu. W trakcie normalnych interwencji demontowanie lub mostkowanie głównych lub drugorzędnych zabezpieczeń jest ściśle zabronione;
  • Wyposażone w wyłączniki ziemnozwarciowe zawsze, kiedy używane są przewody zasilające. Stosowanie taśmy izolacyjnej do prowizorycznych napraw jest zabronione.

Tam, gdzie to konieczne, należy stosować wyłączniki różnicowoprądowe po stronie zasilania (w przypadku napięcia 240 V i wyższego) w tablicach rozdzielczych.

Podczas zmieniania narzędzi oraz regulowania, ustawiania lub czyszczenia maszyny operator musi wyłączyć tryb automatyczny, zablokować układ przy pomocy klucza lub używać urządzeń takich jak skrzynka zdalnego sterowania z czuwakiem.

Narzędzia ręczne zasilane energią elektryczną powinny być:

  • Uziemione lub podwójnie odizolowane. Przewód elektryczny musi być w dobrym stanie i w razie potrzeby do połączeń kablowych należy stosować złącza wodoszczelne;
  • Formalnie kontrolowane i posiadać własne oznaczenia oraz być wpisane do rejestru. Na oznaczeniu muszą znajdować się informacje dotyczące ostatniej kontroli i/lub data następnej kontroli.

Przenośne obrabiarki powinny być wyposażone we włącznik, który nie blokuje się w danej pozycji. Obejście tego przełącznika nie powinno być możliwe.

Żadna maszyna ani przenośne narzędzia/urządzenia nie mogą same się włączyć po ponownym podłączeniu do zasilania. Podczas zmieniania narzędzi albo regulowania, ustawiania lub czyszczenia przenośnych narzędzi z zasilaniem operator musi odłączyć dane narzędzie.

Należy upewnić się, że program konserwacji zapobiegawczej maszyny obejmuje okresowe kontrole stanu maszyny i urządzeń.

Przenośne piły tarczowe, szlifierki i wiertarki magnetyczne muszą posiadać odpowiednie zabezpieczenia wokół ruchomych części.

2.4 Ruch pojazdów

Wykonawca dopilnuje, żeby wszystkie pojazdy używane do wykonania Usług były pod każdym względem zgodne ze wszystkimi obowiązującymi przepisami prawa oraz wymogami BHP w zakresie ruchu drogowego, załadunku i rozładunku pojazdów oraz parkowania. Każdy pojazd bez aktualnej ważnej dokumentacji i zaświadczeń zostanie niezwłocznie usunięty z terenu lokalizacji.

Wszystkie osoby kierujące pojazdem na terenie Lokalizacji zobowiązane są do stosowania się do wszystkich przepisów ruchu drogowego oraz znaków. Wykonawca musi przeprowadzić formalne sprawdzenie ich kompetencji, żeby zagwarantować, że posiadają niezbędne szkolenia, doświadczenie i kwalifikacje przed rozpoczęciem pracy oraz posiadają ważne prawo jazdy na wszystkie sterowane przez nich pojazdy.

Piesi powinni przez cały czas przestrzegać zasad obowiązujących w Lokalizacji.

Stosowanie odzieży wysokiej widoczności jest obowiązkowe w miejscach, przy określonych Usługach i na warunkach określonych przez Zamawiającego. Dotyczy to zwłaszcza operatorów wózków widłowych.

W miejscach, gdzie ruch pojazdów nie jest fizycznie wydzielony (strefy logistyczne, place budowy…), wszystkie osoby niezaangażowane bezpośrednio w pracę wykonywaną przez poruszający się pojazd powinny utrzymywać bezpieczną odległość – co najmniej 2 m od pojazdu.

Kiedy pojazd z napędem nie jest używany, należy upewnić się, że:

  • Silnik jest wyłączony i zabezpieczony przed użyciem przez osoby nieupoważnione (np. kluczyk rozruchowy zostały wyjęty), a hamulec jest zaciągnięty (a koła pojazdów ciężkich zaklinowane);
  • Wszystkie elementy ruchome zostały opuszczone w dół (np. widły) lub ustawione w bezpiecznym położeniu (dźwigi);
  • Żaden zaparkowany pojazd nie tarasuje wyjścia awaryjnego, innych tras, urządzeń przeciwpożarowych ani paneli elektrycznych.

2.5 Prace na wysokościach

Wykonawca musi przeprowadzić formalne sprawdzenie kompetencji wszystkich osób pracujących na wysokościach, nadzorujących prace na wysokościach lub zaangażowanych w projektowanie środków zapobiegających upadkom lub zapewniających ochronę w razie upadku, żeby upewnić się, że osoby te odbyły konieczne szkolenia i posiadają niezbędne doświadczenie i kwalifikacje przed rozpoczęciem pracy.

Zamawiający musi zapewnić personelowi Wykonawcy na terenie Lokalizacji formalne szkolenie obejmujące ogólne zagrożenia związane z pracami na wysokościach, a także środki zapobiegawcze i ochronne. Należy to zrobić przed rozpoczęciem prac i powtarzać zgodnie z postanowieniami planu BHP Zamawiającego.

Tam, gdzie jest to możliwe, należy zastosować zbiorowe środki ochrony przed upadkiem z (np. bezpieczną platformę roboczą, barierki, poręcze…).

Właściwy organ musi wydać pozwolenie na pracę w przypadku wszystkich prac na wysokościach, w których nie można w pełni zastosować zbiorowych środków zapobiegawczych, oraz w przypadku prac na podnośniku lub żurawiu samojezdnym. Kiedy zastosowanie grupowych środków zapobiegających upadkom/zapewniających ochronę w przypadku upadku nie jest możliwe, wszystkie osoby narażone na ryzyko upadku z wysokości muszą korzystać z pełnej uprzęży, która cały czas jest przymocowana do bezpiecznego wyznaczonego punktu mocowania lub do liny asekuracyjnej.

Jeżeli jest to bezpieczne, wszystkie przedmioty używane do pracy na wysokościach, włącznie z narzędziami i sprzętem, muszą być zabezpieczone. Jeżeli nie jest to możliwe, muszą zostać przygotowane alternatywne środki, na przykład barierki, zapobiegające wejściu do strefy, w której istnieje ryzyko upadku przedmiotów lub sprzętu.

2.5.1. Materiał do pracy na wysokościach

Wszelkie drabiny, uprzęże, podnośniki samojezdne, rusztowanie i inny sprzęt wykorzystywany do prac na wysokościach albo do zapobiegania upadkom lub zapewniania ochrony w razie upadku muszą posiadać własne oznaczenia, być wpisane w rejestr i podlegać regularnym formalnym kontrolom przeprowadzanym przez Zamawiającego. Wszystkie wadliwe lub niesprawdzone urządzenia, które są lub mogą być użytkowane podczas prac na wysokościach lub w celu zapobiegania upadkom albo ochrony przed skutkami upadków Zamawiający musi usunąć z terenu lokalizacji lub w fizyczny sposób uniemożliwić korzystanie z nich.

Wszelki sprzęt (w tym drabiny, uprzęże, linki, liny asekuracyjne, rusztowania, podnośniki, itd.) powinien zostać poddany kontroli przez Zamawiającego przed rozpoczęciem użytkowania.

Wszystkie barierki zapobiegające upadkom z wysokości muszą mieć przynajmniej 1,1 m wysokości i posiadać barierki środkowe rozmieszczone maksymalnie co 0,55 cm. Krawężniki muszą mieć przynajmniej 15 cm wysokości.

Przed użyciem jakichkolwiek punktów mocowania, lin asekuracyjnych, urządzeń samohamownych i linek Zamawiający musi upewnić się, że zostały one zaprojektowane i są używane w sposób zapewniający maksymalną ochronę użytkownika oraz że spełniają międzynarodowe normy.

Liny asekuracyjne muszą być ograniczone do maksymalnego obciążenia i muszą być indywidualnie zatwierdzone przez kompetentną osobę formalnie upoważnioną przez Zamawiającego.

2.5.1 Schody i drabiny

Zamocowane na stałe oraz przenośne drabiny mogą być wykorzystywane tylko do dostawania się do i opuszczania miejsca pracy oraz wtedy, kiedy korzystanie z innych urządzeń nie jest możliwe.

Podczas korzystania z drabiny należy przestrzegać następujących wymogów:

  • Korzystanie z drabin wykonanych samodzielnie jest zabronione;
  • Przewodzące lub metalowe drabiny należy w widoczny sposób oznaczyć jako przewodzące i wprowadzić zakaz używania ich w pobliżu linii lub urządzeń pod napięciem;
  • Drabiny należy pewnie przymocować u góry i na dole, aby zapobiec ich przesunięciu, ślizganiu się lub przewróceniu (w tym przez wiatr);
  • Drabiny nigdy nie powinny być przywiązane do instalacji rurowych transportujący media, przewodów lub kanałów wentylacyjnych;
  • Pod koniec każdego dnia pracy należy opuścić tymczasowe drabiny i składować je w bezpiecznym miejscu;
  • Drabiny muszą być utrzymywane w stanie wolnym od oleju, smaru oraz innych substancji powodujących niebezpieczeństwo poślizgnięcia;
  • Przed przekazaniem do użytku drabiny zostaną sprawdzone wzrokowo przez kompetentną osobę i zatwierdzone do użycia. Każdy użytkownik powinien sprawdzić drabinę wzrokowo przed jej użyciem;
  • Drabiny z wadami konstrukcyjnymi należy oznaczyć tabliczką „Nie używać”, bezzwłocznie wycofać z użycia i usunąć z Lokalizacji przed końcem dnia;
  • Podczas korzystania z drabiny użytkownik musi przez cały czas utrzymywać 3 punkty kontaktu z drabiną;
  • Drabiny muszą być nachylone pod kątem od 70 do 75° i wysunięte na 1 metr powyżej górnego podestu.

2.5.3. Prace na dachu/dostęp do dachu

Rozpoczęcie prac na dachu i wejście na dach wymaga uprzedniej zgody Zamawiającego. Wszystkie otwory w dachu (w tym tymczasowe) muszą zostać fizycznie zabezpieczone, tak żeby uniemożliwić upadek.

2.5.4. Podnośniki samojezdne

Podnośników samojezdnych (z wysięgnikiem, nożycowe, typu snorkel itp.) należy używać zgodnie z wymogami BHP. Personel Wykonawcy obsługujący podnośniki samojezdne powinni zostać odpowiednio przeszkoleni. Zabronione jest wspinanie się na poręcze, barierki  środkowe oraz elementy usztywniające.
Członkowie personelu Wykonawcy muszą być przez cały czas być przymocowani do odpowiedniego certyfikowanego punktu mocowania.

2.5.5. Prace powyżej innych pracowników

Zamawiający powinien wyznaczyć zabezpieczoną strefę wykluczenia  poniżej miejsca, gdzie prowadzone są prace powyżej innych pracowników, aby uniemożliwić dostęp personelu Wykonawcy i ochronić go przed spadającymi przedmiotami. Taką strefę wykluczenia należy utrzymać do zakończenia zadania. Strefę wykluczenia należy zlikwidować niezwłocznie po wyeliminowaniu niebezpieczeństwa związanego ze spadającymi przedmiotami. O przyczynie wydzielenia strefy powinno informować odpowiednie oznakowanie.

2.6 Operacje podnoszenia

 

Wykonawca przygotuje sprawdzony plan podnoszenia i przedstawi go do zatwierdzenia przez kompetentnych i upoważnionych pracowników Wykonawcy przed każdą operacją podnoszenia i w formalny sposób powiadomi o tym wszystkie osoby wykonujące prace.

Kompetencje wszystkich osób przygotowujących i wydających plany podnoszenia muszą zostać formalnie sprawdzone przez Wykonawcę przed rozpoczęciem pracy, żeby upewnić się, że osoby te odbyły konieczne szkolenia i posiadają niezbędne doświadczenie i kwalifikacje. Wykonawca musi upewnić się, że wyznaczony przez niego lider podnoszenia posiada odpowiednie kwalifikacje

Plan podnoszenia Wykonawcy zawiera:

  • Ogólną dokumentację BHP dotyczącą operacji podnoszenia obowiązującą u Zamawiającego lub w danej lokalizacji;
  • Metodologię podnoszenia, krok po kroku;
  • Analizę ryzyka związanego z operacją, w tym uwzględnienie, w stosownych przypadkach, warunków pogodowych i środowiska pracy (np. odległości ładunku od zagrożeń i przeszkód, uwzględnienie możliwości przewrócenia się ładunku oraz
  • integralności ładunku), a także uwzględnienie jednocześnie przeprowadzanych operacji oraz środków podjętych w celu uniknięcia przeprowadzania kolizyjnych zadań w obszarze podnoszenia;
  • Identyfikację wyznaczonego obszaru podnoszenia, strefy upadku oraz środków kontrolnych uniemożliwiających wstęp, np. barier, znaków itd.;
  • Opis rodzaju, ciężar, wielkość, kształt i środek ciężkości ładunku, a także metodę zawieszania, przytwierdzania i odłączania ładunku z dostępnymi w razie potrzeby zatwierdzonymi punktami do podnoszenia na ładunku;
  • Listę certyfikowanych i sprawdzonych urządzeń i przyrządów do podnoszenia, które mają zostać użyte;
  • Skład zespołu wymagany do wykonania zadania (operator dźwigu, hakowy itd.), wraz z potrzebnymi kwalifikacjami oraz opisem ich ról i obowiązków, w tym w razie potrzeby zakładanej metody komunikowania się.

Wykonawca musi zagwarantować, że kompetentny lider operacyjny zostanie formalnie wyznaczony do nadzorowania każdej operacji podnoszenia. Wszystkie plany podnoszenia muszą jasno określać konkretne role i obowiązki każdej z zaangażowanych osób (np. operatorów dźwigów, koordynatorów podnoszenia i hakowych) oraz muszą zostać sprawdzone i wydane przed rozpoczęciem operacji podnoszenia. Należy formalnie ustanowić i utrzymywać otwarte kanały komunikacji pomiędzy wszystkimi osobami zaangażowanymi w podnoszenie, przy czym jedynie upoważniona osoba może wydawać polecenia operatorowi.

Żaden członek personelu Wykonawcy nie może znajdować się pod zawieszonym ładunkiem lub pomiędzy zawieszonym ładunkiem a obiektami przymocowanymi na stałe.

Wszystkie urządzenia i przyrządy do podnoszenia muszą posiadać ważne certyfikaty producentów lub dogłębną dokumentację badań, muszą posiadać własne oznaczenia z podanym dopuszczalnym obciążeniem roboczym, być wpisane do rejestru, być poddawane regularnym formalnym przeglądom zgodnie z wymogami BHP oraz posiadać ważne certyfikaty wydane przez właściwy organ, Operator musi obowiązkowo przeprowadzić kontrolę przed rozpoczęciem użytkowania.

Wykonawca będzie eksploatował i utrzymywał dźwigi oraz urządzenia podnośnikowe zgodnie ze specyfikacjami i ograniczeniami producentów oraz wymogami BHP. Wszelkie urządzenia i przyrządy do podnoszenia, które są wadliwe, nie zostały poddane kontroli lub nie posiadają oznaczenia (dopuszczalne obciążenie robocze / numer identyfikacyjny) należy usunąć z lokalizacji lub fizycznie uniemożliwić korzystanie z nich.

Pracownikom Wykonawcy nie zezwala się na korzystanie z urządzeń podnośnikowych Zamawiającego bez uzyskania jego uprzedniej zgody.

2.7 Blokowanie i oznaczanie urządzeń („LOTO”)

Przed przystąpieniem do prac na maszynach lub urządzeniach Wykonawca powinien upewnić, się że wszystkie źródła energii zostały odizolowane i zweryfikować brak energii szczątkowej (na przykład, w przypadku energii elektrycznej, poprzez zastosowanie specjalnego urządzenia wykrywającego napięcie).

Wykonawca powinien zawsze stosować się do zasad dotyczących procedury LOTO oraz pozwolenia na pracę obowiązujących w danej Lokalizacji.

Wykonawca musi dopilnować, żeby wszyscy członkowie personelu Wykonawcy, których to dotyczy, zostali odpowiednio przeszkoleni.

Procedurę blokowania i oznaczania urządzeń należy wdrożyć przed rozpoczęciem prac serwisowych oraz konserwacyjnych maszyn oraz urządzeń, które mogą się niespodziewanie uruchomić, zostać zasilone lub uwolnić zmagazynowaną energię, narażając tym pracowników na ryzyko urazu w przypadku, gdy do przeprowadzenia prac nie zastosowano zastępczych środków, zapewniających skuteczną ochronę.

Przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić przy użyciu odpowiedniego sprzętu lub procesu dostosowanego do danego urządzenia oraz rodzaju energii, że nie występuje energia resztkowa.

Jeżeli Wykonawca nadzoruje procedurę LOTO, każdej upoważnionej osobie musi zostać wydana indywidualna blokada wraz z niepowtarzalnym kluczem. Wykonawca zabezpieczy miejsca, w których źródła energii zostały odcięte, tak aby uniemożliwić dostęp nieupoważnionych osób, i postawi odpowiednie znaki. Wszyscy pracownicy, których to dotyczy, powinni zostać poinformowani.

Po włączeniu zasilania urządzania elektrycznego, zainstalowaniu i oddaniu do użytku elementu instalacji mechanicznej i/lub systemu nie wolno wykonywać żadnych prac na tym urządzeniu lub systemie, chyba że uzyskano od właściwego organu ważne pozwolenie na pracę.

Tylko w przypadku, gdy plan BHP Zamawiającego wyraźnie to wyklucza, kiedy prace Wykonawcy są wykonywane w ramach LOTO, każda osoba objęta LOTO musi otrzymać indywidualną(e) blokadę(y) oraz niepowtarzalny(e) klucz(e). Wykonawca jest odpowiedzialny za dostarczenie każdej osobie pozostającej pod jego kierownictwem takiej blokady i klucza oraz innych urządzeń (takich jak skrzynka na klucze) w celu spełnienia standardu grupy Alstom „Jedna osoba, jeden klucz”.

2.8 Substancje niebezpieczne

Wszystkie substancje chemiczne wnoszone na teren Lokalizacji przez Wykonawcę muszą być odpowiednio oznakowane i posegregowane, aby zapobiec potencjalnemu niebezpiecznemu mieszaniu i zagwarantować, że wszyscy członkowie personelu Wykonawcy będą poinformowani o zagrożeniach związanych z używanymi substancjami chemicznymi.

Wykonawca musi używać, przechowywać i utylizować wszystkie substancje niebezpieczne zgodnie z wymogami podanymi w karcie charakterystyki.

Wprowadzenie substancji chemicznych na teren Lokalizacji może wymagać specjalnego zezwolenia, zgodnie z postanowieniami planu BHP Zamawiającego.

Wykonawca musi uprzednio przekazać Zamawiającemu wykaz substancji chemicznych wprowadzonych na teren lokalizacji przez Wykonawcę (w tym paliw, olejów, smarów, substancji chemicznych, farb, powłok, chłodziw, środków czyszczących, materiałów podłogowych itp.). Odpowiednie i aktualne karty charakterystyki muszą zostać udostępnione Zamawiającemu na terenie Lokalizacji. Substancje chemiczne powinny być opatrzone odpowiednimi etykietami i posegregowane, aby zapobiec ewentualnemu powstaniu niebezpiecznych mieszanek.

Tam, gdzie to konieczne, podczas transportu i zlewania płynów palnych, ich pojemniki winny być połączone między sobą przewodem elektrycznym i uziemione.

W trakcie składowania należy wziąć pod uwagę wrażliwość na temperaturę.

Substancje chemiczne, które utraciły ważność, zostaną zutylizowane zgodnie z wymogami podanymi w karcie charakterystyki oraz obowiązującymi wymogami prawa.

Wszystkie środki chemiczne i substancje muszą być zarejestrowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

2.9 Materiały zawierające azbest

Wykonawca nie może wnosić na teren Lokalizacji azbestu ani materiałów zawierających azbest.

2.10 Butle ze sprężonym gazem

Butle gazowe powinny być bezpiecznie przechowywane i transportowane oraz oznaczone i stosowane zgodnie z wymogami BHP. Węże należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć, kontrolować i sprawdzać pod kątem wycieków, zgodnie z wymogami BHP.

2.11 Bezpieczeństwo elektryczne

Wykonawca (lub formalnie wyznaczone osoby), który prawdopodobnie będzie wykonywać lub nadzorować prace elektryczne, musi wystawić osobiste upoważnienie. Przed rozpoczęciem prac, na wniosek Zamawiającego, Wykonawca musi przedstawić wszelkie dowody wykorzystane do wystawienia takiego upoważnienia. Zamawiający nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienia i dodatkowe koszty wynikające z nieterminowego przekazania żądanych dowodów. Bez takiego upoważnienia zatwierdzonego przez Zamawiającego żaden pracownik Wykonawcy nie powinien podejmować prac elektrycznych.

Zabrania się pracy na urządzeniach wysokiego lub średniego napięcia, jeżeli znajdują się pod napięciem Wszystkie prace elektryczne wykonywane przy wysokim lub średnim napięciu muszą być przeprowadzane na odizolowanych urządzeniach i wyłącznie po zweryfikowaniu braku napięcia przy pomocy odpowiedniego urządzenia. Praca na urządzeniach niskiego lub bardzo niskiego napięcia będących pod napięciem jest dozwolona jedynie na potrzeby testów pomiarowych oraz sprawdzania urządzeń. Należy podjąć poniższe kroki:

  • Praktyki pracy muszą chronić przed pośrednim lub bezpośrednim kontaktem z ciałem przy użyciu narzędzi lub materiałów i być dostosowana do warunków pracy i poziomu napięcia, z którym może dojść do kontaktu;
  • Procedura LOTO musi zostać zastosowana przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac elektrycznych. Przed rozpoczęciem pracy na urządzeniach izolowanych należy zweryfikować brak napięcia przy pomocy odpowiednich narzędzi do testowania bezpieczeństwa;
  • Panele pod napięciem muszą być zamknięte odrębnym kluczem zawsze, gdy są pozostawione bez nadzoru, oraz muszą być opatrzone znakami i ostrzeżeniami informującymi o niebezpieczeństwie. Jeśli jest to niewykonalne ze względów praktycznych, należy wydzielić i odgrodzić barierami fizycznymi i znakami ostrzegawczymi odpowiedni obszar o ograniczonym dostępie wokół otwartego urządzenia;
  • Wyłącznie wykwalifikowani elektrycy Wykonawcy mogą wchodzić do podstacji i/lub komór transformatorowych i jedynie po uzyskaniu specjalnego upoważnienia Zamawiającego.

2.12 Ochrona przeciwpożarowa i zapobieganie pożarom

Rutynowe prace z czynnikami gorącymi powinny być opisane w Planie kontroli ryzyka Wykonawcy i zorganizowane w ramach planu BHP grupy ALSTOM. Nierutynowe prace z czynnikami gorącymi podlegają codziennym pozwoleniom na prace z czynnikami gorącymi wydawanym przez właściwy organ.

Przez cały czas powinien być utrzymywany pełny i nieograniczony dostęp do wyjść ewakuacyjnych, sprzętu przeciwpożarowego, centrali przeciwpożarowej i pojazdów ratunkowych.

Gaśnice będą kontrolowane przynajmniej raz na rok przez osobę posiadająca odpowiednie uprawnienia, a co miesiąc będą sprawdzane wzrokowo i dokumentowane przez Wykonawcę.

2.13. Kopanie rowów i wykopy

Wykonawca wyznaczy kompetentne osoby spośród swojego Personelu do wykonania wykopów. Pozwolenie na pracę musi zostać wydane przed rozpoczęciem prac wykopowych, w przypadku stwierdzenia następujących zagrożeń:

  • Głębokość wykopu jest większa niż 1,2 m;
  • Możliwości przedostawania się wody;
  • Obecność fundamentów w pobliżu wykopu lub przylegających struktur;
  • Sypka skała lub gleba (w tym uprzednio wykopana ziemia);
  • Obecność instalacji w ziemi (gazowej, prądu, wody);
  • Możliwość skażenia gleby (niebezpieczne substancje lub niewybuchy/niewypały);
  • Obecność równoczesnych działań oraz możliwość zawalenia (z uwzględnieniem następujących potencjalnych zdarzeń: osunięcie, przewrócenie, wypiętrzenie, wysadzina, wypiętrzanie wody z ziemi oraz zalanie);
  • Ruch pojazdów w odległości mniejszej niż 3 metry od krawędzi wykopu.

Wykopy o głębokości większej niż 1,2 metra, w przypadku których konieczne jest zastosowane specjalnych środków dostępu, muszą być otoczone sztywnymi barierami i krawężnikami (lub dowolnym systemem, który zapewnia ochronę równoważną do krawężników), które uniemożliwiają upadek ludzi lub przedmiotów. Krawężniki nie są wymagane, jeżeli pomiędzy krawędzią wykopu i sztywną barierą zachowana jest bezpieczna odległość wynosząca 1,5 metra.

Wykopy o głębokości od 0,5 do 1,2 metra muszą być otoczone sztywnymi barierami, które uniemożliwiają upadek ludzi lub przedmiotów, chyba że cały czas utrzymywana jest 1,5-metrowa odległość bezpieczeństwa przy pomocy widocznych łańcuchów bezpieczeństwa lub elastycznej siatki o wysokości 1,1 metra. Opis znajduje się w poniższej tabeli:

 

Odległość bezpieczeństwa

Brak lub < 1,5 metra

Powyżej 1,5 metra

Głębokość

Od 0,5 do 1,2 metra

Sztywne bariery

Elastyczna siatka lub widoczne łańcuchy bezpieczeństwa

Więcej niż 1,2 metra głębokości

Sztywne bariery i krawężnik

Sztywne bariery

W przypadku wykopów o głębokości większej niż 1,2 metra należy zastosować system ochronny zapobiegający zapadnięciu się wykopu lub zawaleniom (tj. nachylenie, nachylenie i schodkowanie, ekranowanie, układy podpór).

We wszystkich wykopach, przynajmniej co 15 metrów, należy zapewnić bezpieczne środki dostępu oraz wyjścia. Przed rozpoczęciem prac w wykopie lub w jego pobliżu kompetentni pracownicy Wykonawcy muszą codziennie sprawdzać, czy wszystkie środki zapobiegawcze i ochronne są utrzymywane i stosowane, żeby zapobiec wypadkom i zawaleniom.

2.14. Wymogi dotyczące środowiska

2.14.1 Gospodarka odpadami

Zamawiający ponosi pełną odpowiedzialność za zbieranie, transport, składowanie i usuwanie odpadów wytworzonych w wyniku Usług z Lokalizacji oraz za ich utylizację zgodnie z obowiązującym prawem w zatwierdzonych zakładach utylizacji.

Wykonawca powinien spełnić wszystkie wymagania określone w planie BHP Zamawiającego. Jeśli Wykonawca nie będzie przestrzegał wymogów dotyczących gospodarki odpadami, Zamawiający zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia niezbędnych prac i obciążenia Wykonawcy poniesionymi kosztami.

2.14.2 Zapobieganie i kontrola nad wyciekami

Wykonawca podejmie wszelkie niezbędne kroki i środki ostrożności, aby zagwarantować, że w trakcie świadczenia Usług, odpady płynne, zanieczyszczona woda powierzchniowa oraz inne nieoczyszczone wycieki nie przedostaną się do systemu odprowadzania wody powierzchniowej.

2.14.3 Emisje

Wykonawca będzie współpracował z Zamawiającym przy wdrożeniu środków kontrolnych w celu wyeliminowania lub zminimalizowania emisji, które obejmują między innymi lotne związki organiczne, hałas, kurz, wyziewy i pary.

Wykonawca powinien zapobiegać nanoszeniu błota na drogi publiczne przez swoje pojazdy oraz postępować zgodnie ze stosownymi przepisami prawa i wymogami BHP. Wykonawca jest odpowiedzialny za niedopuszczenie do zabrudzenia jakichkolwiek dróg publicznych przez błoto powstałe na terenie Lokalizacji, niezależnie od przyczyny, w zadowalający dla Zamawiającego sposób.

Wykonawca przekaże Zamawiającemu na żądanie oraz w każdym czasie określonym przez wymogi BHP wszelkie informacje, plany, pomiary, analizy i środki kontrolne niezbędne do spełnienia wymogów BHP.

ROZDZIAŁ 3. Ocena i kontrola BHP Wykonawcy

Zgodnie z planem BHP Zamawiającego – Wykonawca może zostać zobowiązany do udziału w ocenie wyników w zakresie zarządzania BHP przez Wykonawcę obejmującej zakres świadczonych Usług.

Częstotliwość oceny zostanie określona w planie BHP Zamawiającego.

Telefon:

(32) 203 04 03

Adres:

al. Rozdzieńskiego 188c, 40-023 Katowice

Search this website